Instalacja odgromowa – najczęściej zadawane pytania.

W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na kilka pytań trapiących każdego inwestora zmagającego się z instalacją odgromową (urządzeniem piorunochronnym). Mierząc się z tymi pytaniami posiłkowałem się, przede wszystkim, własną wiedzą i doświadczeniami.

Czy mój dom potrzebuje instalacji odgromowej?

Wyróżniamy 3 rodzaje budynków jednorodzinnych w którym ochrona odgromowa jest wymagana

  • o powierzchni ponad 500 m² i wyższe niż 15 m;
  • zbudowane z materiałów łatwo zapalnych – bez względu na wysokość
  • takie, dla których wskaźnik zagrożenia piorunowego obliczony według zasad w normie przekracza określoną wartość

Projektant przewidział instalacje odgromową, a ja nie chce jej wykonywać, co mogę zrobić?

Zwrócić się do projektanta o naniesienie zmian w projekcie, o ile są możliwe do realizacji całości inwestycji. Projektant zmieni projekt tylko po analizie ryzyka, biorąc pod uwagę konkretną lokalizację budynku i jego kształt. Zmiana projektu wiąże się zawsze ze zwiększonymi kosztami i wydłużeniem realizacji inwestycji. Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej jest wykonać instalację odgromową.

Remontuję budynek i chciałbym zainwestować pieniądze w instalację odgromowa, czy możecie ją wykonać?

Tak, ale tylko jeśli istnieje projekt instalacji odgromowej lub nasz podwykonwaca wykona go według zapotrzebowania.

Czy wasza firma wykonuje instalacje odgromowe bez projektu instalacji?

Według naszej wiedzy i doświadczenia nie jest możliwe wykonanie instalacji piorunochronnej bez projektu.

Ile kosztuje projekt instalacji odgromowej?

Wg firmy, z którą współpracujemy, koszt projektu instalacji odgromowej wynosi od 500zł wzwyż. Cena zależy w głównej mierze od wielkości i skomplikowania bryły budynku.

Ile kosztuje wykonanie instalacji odgromowej?

W mały domu jednorodzinnym koszt instalacji może wynosić od 1500zł do nawet 3500zł dlatego istotny jest projekt i oględziny.

Czy dekarz może wykonać instalacje odgromową?

Tak, jeśli jest elektrykiem. Może również ułożyć instalację we współpracy z elektrykiem, ponieważ ochronna odgromowa to nie tylko „druty” widoczne na dachu.

Co to jest metryka urządzenia piorunochronnego?

Metryka, to coś w rodzaju aktu. Dokumentuje ona powstanie urządzenia. Każdy budynek posiadający instalację odgromową powinien mieć ją w swojej dokumentacji.

Kto może wystawić metrykę urządzenia piorunochronnego?

W idealnym świecie metrykę urządzenia wystawia wykonawca, który na podstawie projektu wykonuje instalację odgromową. Jednak, jak to zwykle bywa, ideałów nie spotykamy tak często, jakbyśmy tego chcieli.

Cena za punkt elektryczny cz2. – czyli punkt punktowi nie równy

W dzisiejszym wpisie pokażę jak może wyglądać punkt elektryczny włącznika oświetlenia, oraz dlaczego „cena za punkt” może diametralnie się różnić w zależności od wykonawcy.

Załóżmy ze wybór wykonawcy jest już dawno za Wami. Pójdźmy nawet krok dalej, wykonawca już otrzymał swoją zapłatę, a Wy czekacie na ekipę tynkarzy. Elektryk zostawił po sobie przewody na ścianach, podłodze i suficie. W miejscach projektowanych lamp i gniazdek ekipa elektryków zamocowała pomarańczowe puszki.

Skupmy się na jednej z tych puszek. W jej miejscu w przyszłości będzie zamontowany włącznik światła. Na poniższym zdjęciu widzimy osadzoną w ścianie puszkę.

zdj.1 Puszka przed otwarciem

Wystaję ona około 10mm ze ściany. Wypuszczenie puszki jest potrzebne by po nałożeniu tynku, brzeg puszki licował się ze ścianą. Nasza puszka jest (a przynajmniej powinna być) zamknięta przykrywką sygnalizacyjną tzw. pokrywką z wąsami. Dlaczego? Koszt pokrywki to kilkanaście groszy. Zabezpiecza ona wnętrze puszki, a jej konstrukcja czyli miękkie wąsy, nie utrudnia pracy tynkarzom, jednocześnie pomagając odnaleźć puszkę po tynkach

zdj. 2 Otwarta puszka z bez połaczeń

Na drugim zdjęciu widzimy, że wykonawca wprowadził przewody do puszki ale ich nie połączył. Wszelkie połączenia trzeba będzie wykonać przy „białym montażu”. Elektryk, zostawiając przewody nie podłączone ze sobą nie mógł dokonać pomiaru rezystancji izolacji. Czy pozwolilibyście by rury z wodą, zostały zatynkowane przed sprawdzeniem szczelności? Domyślam się, że nie. Pomiar rezystancji izolacji pozwala sprawdzić czy przewód nie został uszkodzony w trakcie montażu. Ten sam pomiar jest wykonywany w czasie badań odbiorczych instalacji elektrycznej.

Wybiegnijmy na chwilę kilka miesięcy do przodu. Macie już pomalowane ściany i założone lampy, gniazdka i łączniki w naszej instalacji. Chcecie zgłosić budynek do odbioru. Kierownik budowy oczekuje od Was protokołu z pomiaru instalacji. Znajdujemy w internecie elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Ten w trakcie pomiarów w Waszym wymarzonym domu informuje Was, że przewód pomiędzy gniazdami w salonie jest uszkodzony a jedynym sposobem naprawy jest wycięcie bruzdy pomiędzy gniazdkami i zamocowanie nowego przewodu.

Kto zapłaci za wymianę przewodu, szpachlowanie bruzdy i ponowne malowanie całej ściany? Wy.

Czy dało się w jakikolwiek sposób temu zapobiec? Tak.

zdj. 3 Otwarta puszka z połączonymi przewodami.

Przede wszystkim elektryk, po zakończeniu prac a przed tynkami, powinien przeprowadzić badanie rezystancji izolacji. Tylko podłączenie przewodów w puszkach (zdj. 3) pozwoli na sprawne wykonanie takiego pomiaru.

Oczywiste jest, że instalacja (z połączonymi przewodami w puszkach) jest droższa ponieważ wykonawca musi jej poświecić więcej czasu oraz użyć złączki wago. Droższa opcja wymaga wykonania wszelkich niezbędnych pomiarów. Tę pracę i tak trzeba wykonać (i za nią zapłacić) jeśli nie teraz, to na etapie białego montażu. Tańsze firmy wykonują połączenia tylko w rozdzielnicy, w puszkach już nie.

Moja firma zawsze łączy wszystkie przewody przed opuszczenie placu budowy. Postawienie przewodów jak na 2. zdjęciu uważamy za niedokończoną pracę. Chyba, że szukaliście firmy do zamocowania kabli i puszek, a nie wykonania instalacji.